skip to Main Content

Jestliže si potrpíte na britskou módu a vlastně britské výrobky obecně, určitě budete znát značku Marks & Spencer. Pojďme se na ni podívat trochu blíže.

Marks and Spencer (M&S) se řadí na čelní místa mezi maloobchodními řetězci ve Velké Británii.
Aby taky ne, když jen v Anglii má přes 600 obchodů a v dalších 40 zemích světa více jak 295. Ovšem není to pouze stylové oblečení, co obchody Marks and Spencer proslavilo po celém světě. V jejich obchodech dnes kromě módy a oblečení pro nejrůznější příležitosti najdete také kvalitní jídlo a potraviny.Hlavní sídlo značky Marks and Spencer je již od jejího počátku v Londýně, v budově Water House. Odsud se řídí všechny aktivity a produkty této ryze britské hlavní značky, kterých je opravdu mnoho – výroba a prodej oblečení, potravin, jídla a v neposlední řadě také jiných souvisejících věcí do domácnosti – spotřebičů, nábytku či elektroniky. Jak vidíte, záběr Marks and Spencer je opravdu široký, byť spoustě lidí značka M&S asociuje především oblečení a jídlo.

Víte, jak značka Marks and Spencer vznikla?

Historie společnosti Marks and Spencer se začala psát již v roce 1894, kdy se potkali její dva zakladatelé. Těmi byli – jak se dá z názvu značky odvodit – pánové Michael Marks a Thomas Spencer. Ačkoliv Marks měl v té době již téměř 10 let svůj obchod, až spolupráce se Spencerem mu přinesla možnost prosadit se i jinde než v původním Leedsu. Vůbec první obchod nesoucí partnerskou značku Marks & Spencer tak byl otevřen v Manchesteru.

Během následujících let od svého založení byly postupně otvírány další a další obchody, nicméně vždy se jednalo o podniky na území Velké Británie. Mark and Spencer se za několik desítek let stal pro Brity takřka ikonickou značkou, na čemž má hlavní podíl nabídka kvalitních produktů za příznivé ceny a chování zaměstnanců dle firemního sloganu z roku 1953, který říkal, že zákazník má vždy a jedinou pravdu.

Expanze podniku na mezinárodní trhy přišla až v roce 1974, kdy byla představena pod značkou Marks & Spencer první řada asijského jídla. V té době došlo k otevření prvních obchodů v Evropě a během několika let i v Irsku. Bez zajímavosti určitě není informace, že všechny zahraniční obchody (až na výjimky v Irsku a Hong Kong) jsou provozovány na základě tzv. franšízy, tedy licence, kterou si kupují místní podnikatelé a na jejím základě mohou obchod ve své zemi provozovat.

Produkty a značky Marks & Spencer

V obchodech Marks & Spencer najdeme celou řadu privátních značek. Vůbec nejznámější z nich je asi St Micheal, kterou společnost používala až do roku 2000 a poté ji nahradila svým vlastním názvem. V rámci dámské módy tu najdeme značky Autograph, Petite Collection, M&S Maternity, Per Una, Per Una Petite, Portfolio, Sportswear, Indigo nebo svatební Bridal. Pánové nakupující u Marks & Spencer dozajista budou znát značky Blue Harbour, North Coast, Autograph či Collezione.

Co se produktů týče, v Marks & Specner najdete vše, co vás napadne – kalhoty, trička, šaty, tílka, topy, svetry, ponožky, spodní prádlo, boty a mnohé další. A to se bavíme zatím o módě a oblečení a vůbec jsme nezmínili potravinové a jiné produkty, které hrají stejně nezastupitelnou roli. Jestliže si potrpíte na fairtrade, vězte, že veškerá káva, čaj a spousta jiných věcí se Marks & Spencer vyrábí a prodává podle této filozofie.

Marks and Spencer v ČR

Pokud vás značka Marks & Spencer zajímá, vůbec nejlepší bude, pokud navštívíte její domovské stránky nebo navštívíte některý z obchodů, v Česku jich najdete hned několik. A to jak ty nabízející módu, tak i ty s nabídkou kvalitních potravin. Obchody najdete v těchto městech:

  • Praha
  • Brno
  • České Budějovice
  • Jihlava
  • Karlovy Vary
  • Liberec
  • Ústí nad Labem
  • Ostrava

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top