skip to Main Content

BAPE (A Bathing Ape)

Logo BapeTěžko byste hledali lepší příklad současné japonské street módy než jakou reprezentuje značka BAPE (což znamená A Bathing Ape, tedy koupající se opice). Ta, ačkoliv byla založena teprve v roce 1993, dnes patří mezi kultovní módní značky, které si nemůže dovolit jen tak někdo.

BAPE je japonská značka, kterou založil v roce 1993 Tomoaki „Nigo“ Nagao a která za několik málo let své existence dostala nálepky typu „kultovní“ nebo „exkluzívní“. A to přitom nejde o luxusní módu z drahých materiálů, která se hodí pouze na přehlídková mola. BAPE reprezentuje současnou japonskou módu ulic, takže v nabídce najdete různé trička, mikiny, kalhoty, boty a různé jiné oděvní doplňky bez kterých si řada z nás neumí svůj život představit.

Bundy BAPE

Bundy Bape

To, co BAPE odlišuje od záplavy jiných značek, je především kvalitní design. Za ním stojí zakladatel značky, který se osobně podílí na návrhu každého kousku, který pod značkou BAPE vznikne. Jak sám v rozhovorech uvádí, styl BAPE je ovlivněn celou řadou věcí počínaje Nagaovými rodiči, přes japonské hračky až po hudební ikony typu Elvis Presley, The Beatles nebo novější hip-hopové stars Run DMC.

Boty BAPE

Boty Bape

Kde se zrodila opice?

Příběh BAPE začal v roce 1993, kdy si Nagao půjčil 4 miliony jenů a rozhodl se otevřít svůj vlastní obchod jménem „Nowhere“ v tokijské čtvrti Harakuju. Jelikož měl vystudovaný oděvní design, bylo jeho snem prodávat oblečení pod vlastní značkou. Tu pojmenoval podle svého oblíbeného filmu, kterým nebylo nic jiného než sci-fi dílko Planeta opic. Nagao zpočátku vyráběl oblečení pro své přátele a známé, ovšem postupně rostla poptávka i od jiných lidí a věhlas BAPE se začal šířit i dál.

Trička a mikiny BAPE

Trička a Mikiny Bape

BAPE varuje: pozor na padělky!

Velký rozmach přišel až po roce 2000, od kdy má BAPE pod sebou celou řadu brandů pro úzké skupiny zákazníků: BAPE Store, Foot Soldier, BAPE Exclusive, BAPE Cuts, BAPE Café a jiné. Čím je ovšem BAPE stále výjimečná, je exkluzivita – veškeré modely této značky jsou totiž produkovány jen v několika desítkách (zřídka i stovkách) kusů. To má za následek často mnohonásobně vyšší cenu, než za kterou byste pořídili obdobné oblečení jiné značky. BAPE se díky tomu stává velmi exkluzívní a chtěnou značkou, kterou si ne každý může dovolit. Negatívním důsledkem je pak i to, že BAPE je jednou z nejkopírovanějšách streetwear značek současného módního průmyslu.

BAPE Store

Bape Store

Originál každým coulem

BAPE je jednou z mála značek, které rozpoznáte na první pohled – designy jejich oblečení jsou zářivé, jsou vyrobeny z kvalitních materiálů a obsahují originální malůvky, často vypůjčené ze známých komiksových a videoherních sérií jako třeba Batman, Superman, SpongeBob, Hello Kitty nebo Super Mario Brothers. Vedle toho BAPE představilo vlastní charaktery jako Bape Monkeys, Baby Milo Monkey, The Star Bapesta nebo Camo.

Díky líbivým motivům si BAPE oblíbily i mnohé celebrity známé především z hip-hopové scény. Oblečení BAPE tak nosí například Lil Wayne, Jay-Z, Kanye West, Chris Brown, Pharell nebo Mark Hoppus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top