skip to Main Content

Logo BotasDříme ve vás patriot? Pak určitě budete znát tuzemskou značku Botas, která se proslavila především jako výrobce kvalitní a cenově dostupné sportovní obuvi. Pojďme si společně tuto domácí značku, která zažila nebývalý návrat s kolekcí Botas Classic 66, krátce představit.

Boty Botas Classic 66

V jakém okamžiku se dá o nějaké značce říct, že je známá? Například ve chvíli, kdy se název některého jejího výrobku vžije do myslí lidí natolik, že jím označují i všechny podobné výrobky konkurenčních značek. A to je přesně případ i dnes popisované značky – obuvnické ikony Botas. Ostatně si stačí uvědomit, kolik lidí vzalo tuto značku za svou a sportovní obuv neoznačují jinak než botasky.Krátký příběh značky Botas

Botas je mezi námi déle, než by se na první pohled mohlo zdát. Její historie se totiž začala psát již v první polovině 20. století, konkrétně v roce 1949. V té době totiž byla založena obuvnická společnost Botana, která chtěla navázat na staletou tradici výroby bot a obuvi na Skutečsku. Tehdejší Botana (na název Botas si musíme ještě počkat) se rozhodla zaměřit na vycházkovou pánskou obuv a vedle toho v menším množství produkovat lyžařskou a bruslařskou obuv. Během několika let se ale ukázalo, že budoucnost a prosperita podniku bude ležet především ve sportovní obuvi, která zažívala nezvyklý boom.

botas boty

Značka Botas se na trhu objevuje v roce 1963. V té době totiž dochází k vytvoření speciálních řad bot zaměřených především na sport a volný čas. Ačkoliv Botana jako taková existuje dále, přesně tohle je ten okamžik, kdy vznikla legenda jménem Botas.

Víte, že…

Název Botas je odvozenina od spojení bota sportovní, což mělo charakterizovat hlavní zaměření značky na sportovní boty. Podle některých zdrojů Botas vychází ze spojení bota Skuteč. Pravda bude asi někde uprostřed.

Botas obouvá celý svět, především ten sportovní

V roce 1974 měla skutečská Botana na kontě více jak 230 různých vzorů obuvi téměř pro všechna sportovní odvětví. Bez zajímavosti určitě není informace, že již v té době směřovala podstatná část produkce značky do zahraničí, především do zemí tehdejšího Sovětského svazu, Německa, Anglie, Francie, Norska, Kanady a mnoha jiných zemí.

Botana (a vlastně i její značka Botas) byla nejvíce oblíbená a nejproduktivnější mezi lety 1983 – 1985, kdy se vyrobilo přes 2 600 000 párů obuvi. Dnes se to možná neví, ale v 90. letech byla Botana jedním z hlavních partnerů mnoha světových značek, které jsou se sportem spjaté – vyráběla boty pro značky Puma, Adidas, Salomon, Jofa, Graf, Bauer, Karhu, Jackson a mnohé další. Z výrobních pásů tak sjížděly boty například snowboardové boty, lyžařská běžecká obuv, brusle a další.

Na konci 90. let došlo ve společnosti k mnoha změnám, zvláště v reakci na sílící konkurenci z asijských zemí. Asi nejmarkantnější a na pohled nejviditelnější změnou bylo přejmenování společnosti na Botas (namísto tehdejší Botany).

Kolečkové brusle Botas

Jak již bylo zmíněno, značka Botas je spjata především se sportem. Botasky obouvají například mistři světa v tanci na ledě, gymnastky Čáslavská a Bosáková, skokan Raška, špičky hokejové, volejbalové a nohejbalové reprezentace a mnozí jiní sportovci.

Návrat ve formě Botas Classic 66

Botas Classic 66Ačkoliv se před nějakou dobou mohlo zdát, že značka Botas je skomírající a zapomenutá, podařil se jí před pár lety fenomenální návrat do oblasti vycházkové obuvi s kolekcí Botas Classic 66. Za tuto kolekci pestrobarevných bot pro volný čas, která vznikla ve spolupráci s mladými designery, dostala firma Botas celou řadu cen a designových ocenění. Botas Classic 66 patří právem mezi opravdu povedené produkty na trhu, které byste jako správní milovníci moderních bot neměli minout.

V současné době jsou produkty Botas rozděleny do několika řad: Botas Classic 66, boty na běh, boty na tenis, boty na nohejbal, boty na fotbal, boty do haly, kolečkové brusle (in-line), brusle na lední hokej, brusle na krasobruslení a boty pro běh na lyžích. Kompletní kolekce je na domovských stránkách. Boty Botas můžete zakoupit na e-shopu značky Baťa.

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top