skip to Main Content

Moleskine

Pokud se o nějaké zemi dá říci, že v ní začala móda zápisníků a diářů, byla by to určitě Francie. Již na přelomu 19. a 20. století byste totiž v metropolitní Paříži nenašli jediné papírnictví, které by tmavé, ručně vázané zápisníky nenabízelo. Sice ještě nešlo o diáře Moleskine tak, jak je známe dnes, ale již tehdy byly položeny první základy této kultovní papírnické značky. Tyto diáře ve své době nosili kulturní velikáni jako třeba Oscar Wilde, Pablo Picasso, Vincent van Gogh nebo Ernest Hemingway.

Zápisníky Moleskine

Kde se Moleskine vzal?

Zápisníky Moleskine získaly své jméno z románu anglického spisovatele Bruce Chatwina, který tento typ bloků pojmenoval ve své knize The Songlines, která vypráví o majiteli jednoho z pařížských papírnictví.

Výroba dnešních Moleskinů začala pro někoho trochu překvpivě až v roce 1997. Tehdy malá milánská společnost Modo & Modo SpA představila světu téměř zapomenuté tmavé zápisníky a značka Moleskine se pomalu začala rozšiřovat do světa. To se naplno podařilo v roce 1999, kdy byly vyvezeny první diáře a zápisníky mimo hranice rodné Itálie.

Diáře a bloky Moleskine

Výrobce Moleskine měl jen pár zaměstnanců, kteří dost často nestihli vyrábět zápisníky tak, jak po nich byla poptávka. To byl ostatně i jeden z důvodů, proč do firmy v roce 2006 vstoupil francouzský fond Société Générale Capital a investoval peníze do její rychlejší expanze. To se povedlo a proto legendární bloky můžete dnes zakoupit ve více než 22 000 obchodech napříč 95 zeměmí.

Kolekce, ze kterých si vybere každý

Pod značkou Moleskine vzniká hned několik kolekcí, které uspokojí každého psavce – základ tvoří linie s diáři a zápisníky. Ty přicházejí v mnoha různých formách, stylech, velikostech a barvách. Charakteristickým rysem všech ale zůstávají kulaté rohy a gumička po straně.

Velmi oblíbená je i plánovací linie, která poskytuje svému držiteli denní, týdenní či měsíční přehled o všem, co se v jeho životě děje. Dále v nabídce najdete edice pro cestovatele (tzv. travel journal), které kromě prostoru pro poznámky nabízejí mapu některé turistické destinace a základní informace a důležitá telefonní čísla pro dané místo. Pokud někam cestujete, rozhodně doporučujeme vyzkoušet!

Novinkou v produktové řadě je kolekce Moleskine Evernote. Pokud znáte a používáte užitečnou aplikaci se sympatickým slonem v logu, tohle bude něco pro vás! Všechny zápisníky a diáře této řady jsou totiž uzpůsobené pro to, abyste mohli snadno vyfotit vše, co si zaznamenáte a následně to snadno přenést právě do zmíněného Evernote, které všechny vaše myšlenky uchová i v okamžiku, kdy o blok či diář přijdete.

Moleskine pro Evernote

Kapitolou samou pro sebe jsou speciální edice. Těmi vzdává Moleskine hold různým pop-kulturním ikonám jako je třeba Mickey Mouse, Hobbit, seriál The Simpsons, stavebnice Lego, Start Wars, Peanut a jiné. Pro celou nabídku bude lepší, když zavítáte rovnou na oficiální stránky.

Kde koupit zápisníky a diáře Moleskine?

Oficiálním distributorem, který v Česku nabízí zápisníky Moleskine je nakladatelství Fra. To původně začalo prodávat diáře přes internet přes svůj eshop a poslíze i v Praze otevřelo Obchod Moleskine. Ten se nachází na ulici Bělehradská 70. V něm můžete na vlastní oči všechny zápisníky prozkoumat ještě předtím, než si je pořídíte.

Bloky Moleskine

Pokud ale dáváte předchost eshopům, můžete zkusit kromě toho provozovaného firmou Fra i ten oficiální, který je na adrese https://cz.moleskine.com/home. Výhodou je širší nabídka, ale zase na druhou stranu se nevyhnete dražšímu poštovnému.

Na mapě zápisníků Moleskine nechybí kromě Prahy ani další větší česká města – např. Brno nebo Ostrava. I tam můžete diáře koupit. Stačí navštívit jakékoliv větší papírníctví nebo knihkupectví Kanzelsberger, Barvič a Novotný nebo třeba Neoluxor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top