skip to Main Content

V letech 1850 – 1870 se společnost Waterbury Clock zabývala produkcí hodin dostupných pro americkou dělnickou třídu. Levné a přesto spolehlivé nástěnné a krbové hodiny s pouzdrem, které měly napodobovat drahé importované modely, obsahovaly jednoduché, masově vyráběné strojky z lisované mosazi. Firma s dlouhou tradicí, Waterbury Clock, vznikla v Connecticutu v Naugatuck Valley, známém v 19. století jako “Švýcarsko Ameriky”.

V 80. letech 19. století Waterbury Watch, sesterská společnost Waterbury Clock, vyrobila první levné mechanické hodinky. Hodinky “Waterbury” montovaly především ženy, díky hbitějším a šikovnějším prstům, potřebným pro přesnou a náročnou práci. Tyto hodinky se prodávaly po celé Severní Americe a v Evropě, ale také v Africe, kam se dovážely jako dárky pro domorodé náčelníky a také tak daleko, jako je Japonsko.Pánské hodinky Timex

Na přelomu 19. a 20. století, první marketér hodinářského průmyslu, Robert H. Ingersoll, pomáhal firmě Waterbury Clock distribuovat kapesní hodinky “Yankee”, které stály pouze jeden dolar. O dvacet let později, s téměř 40 milióny prodanými kusy, se “Yankee” stal největším světovým prodejcem. Každý nosil v kapse Yankee – od Marka Twaina přes horníky, dělníky, zemědělce, továrníky, úředníky a prodavače.

Během první světové války, americká armáda požadovala pro vojáky přetvoření kapesních hodinek Yankee na náramkové. Po návratu z války veteráni hodinky nosili i nadále na zápěstí, což se ujalo v hojném počtu i mezi civilisty.

V roce 1933 Waterbury Clock vytvořili první hodinky s Mickey Mousem pod exkluzivní licencí Walta Disneye. Přestože Amerikou hýbala Velká deprese, prodalo se přes dva miliony kusů. Původně hodinky stály 1.50 $, dnes jsou tyto hodinky ceněným sběratelským předmětem a jeho cena stále roste.

Pánské hodinky Timex

Za druhé světové války se společnost přejmenovala na U.S. Time Company a kompletně přeměnila své továrny na válečnou výrobu; vyráběly se zejména protiletadlové pojistky a měřící zařízení pro dělostřelectva.

Jak vlastně Timex vznikl?

V 50. letech U.S. Time uvedl na trh nové hodinky s názvem Timex. Díky válečnému výzkumu a vývoji a pokročilé technice masové výroby tak vytvořili první levné, a přesto spolehlivé hodinky na světě. Jejich výdrž a spolehlivost testovali v různých extrémních podmínkách, jako bylo zamrazení do ledu, uzavření na týden do vakua, připnutí želvě na krk v nádrži s vodou apod., ale hodinky všechny tyto testy vydržely a stále fungovaly. Na konci roku 1950 tak jedny ze tří hodinek prodaných v Americe byly právě hodinky Timex.

Hodinky Timex IndigloV 60. letech se značka Timex zaměřila na kolekce pro ženy s názvem “Cavatina” a vytvářela hodinky, které se daly různě kombinovat podle společenských příležitostí.

V 70. letech společnost Timex jako jedna z mála přežila otřesy v hodinářském průmyslu, který přišel s pokročilými digitálními technologiemi a kterým se spousta firem nedokázala přizpůsobit.

V roce 1986 Timex uvádí na trh proslulé hodinky “Ironman Triathlon”, navržené speciálně pro atlety. Do roka se tyto hodinky staly nejprodávanějšími v Americe a zůstaly nejprodávanějšími sportovními hodinkami až do počátku roku 1990.

I v 90. letech firma pokračovala s inovacemi a v roce 1992 přišla s hodinkami “Indiglo”, které v sobě měly namontováno noční podsvícení.

Více než 75 druhů hodinek Timex má v sobě i dnes noční podsvícení “Indiglo”. V roce 1994 Timex uvedl na trh tzv. “Data Link” – díky spolupráci s Microsoftem vytvořili nezbytný software – šlo o sofistikované náramkové zařízení, které umožňovalo plánovat, ukládat telefonní čísla a další osobní informace. V roce 1998 Timex ve spolupráci s Motorolou vytvořili náramkový pager “Beepwear”.

Současnost firmy Timex

Na počátku 21. století Timex stále stojí v čele technologických inovací a designu. Produkty zaměřené na současný životní styl žene úspěch značky Timex kupředu – náramkové hodinky nám nyní sdělují více než jen kolik je hodin.

Měření ryhlosti, času, srdečního tepu, navigování pomocí GPS, to vše napomáhá nejen vrcholovým sportovcům při jejich tréninku. Vytváří ale hodinky pro každou příležitost, elegantní, sportovní, stačí si vybrat.

Mateřská společnost Timex Group momentálně sídlí v holandském městečku Hoofddorp. Spadá pod ni několik dceřinných firem po celém světě (operují ve více než 80 zemích světa) včetně Timex Group USA Inc., TMX Philippines, Inc., Timex Group India, Ltd.

Firmy a celosvětové licence zahrnují obchodní jednotky Timexu jako např. Timex, Timex Ironman, Opex, Valentino, Salvatore Ferragamo, Sequel (Guess), Vertime (Versace, Versus) a Giorgio Galli Design Lab.

Dnes Timex Group vyrábí své produkty na Filipínách, Hong Kongu, Číně, Francii, Indii a Švýcarsku, často na základě technologií, které se vyvíjí v USA nebo Německu.

U nás obchody Timex najdete v nákupních center všech větších měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava aj.)

0 komentářů k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top