skip to Main Content

Logo DiorZakladatelem značky Dior je francouzský návrhář Christian Dior. Otevření firmy Christian New York Inc. v roce 1947 představovalo začátek revoluce v poválečné módě.

Kde se Christian Dior vzal?

Foto Christian DiorChristian Dior se narodil v roce 1905 v malém městečku v Normandii a už od dětství toužil pracovat v oblasti umění a to především v módní sféře. Zásadní význam má rok 1946, kdy začíná spolupracovat s magnátem v obchodu s bavlněnými vlákny Marcelem Boussacem, díky jehož finanční pomoci otevírá svůj první obchodní dům Christian Dior. Již o rok později přichází na trh s první oficiální kolekcí, která navždy změnila svět módy a zasloužila se tak o zásadní změnu v celkovém vnímání elegance a vkusu. Oficiální název kolekce byl Corolle, ve světě je však mnohem víc známá pod pojmem New Look.Dnes tyto modely New Look znamenají klasiku, ale v době svého vzniku se jednalo o velmi avantgardní a originální kreace. Pro New look byly příznačné krátké kabátky, vosí pas a široké sukně. Výsledný dojem dotvářely obrovské klobouky, dlouhé rukavice, hedvábné květiny a lodičky s vysokým podpatkem. V těžkém poválečném období Christian Dior uznával filozofii: „svět módy je svět snů, a sny jsou záchranou před skutečností“.

Ukázka módy podle Christiana Diora

Diorovy kolekce spolu s převratným designem tak znovu po 2. světové válce udělaly z Paříže centrum světové módy. O jeho značku se brzy začaly zajímat i nejznámější světové osobnosti. Jednou z jeho nejvěrnějších zákaznic byla fenomenální herečka a zpěvačka Marlene Ditrichová.

Ukázka módy podle Christiana Diora

Odkaz značky Dior přežívá i po smrti zakladatele

Christian Dior zemřel v roce 1957 v Itálii. Po jeho úmrtí vyvstala zásadní otázka, kdo jej nahradí. Tuto funkci převzal teprve jednadvacetiletý Yves Saint Laurent. V roce 1960 však místo opouští a je nahrazen Marcem Bohanem. Od roku 1988 podnik vede návrhář Gianfranco Ferré, který ho v roce 1996 předává do rukou Johna Galliana. V dnešních dnech značka navazuje na své historické zkušenosti a tradici, s každou její další kolekcí se na trh dostávají nové neotřelé nápady. Ve svých řadách má mnoho mladých návrhářů, umělců a designérů ze všech oblastí, tvořící luxusní a nápadité módní kolekce pro ženy, muže i děti, precizně zpracované šperky a hodinky a v neposlední řadě i parfémy, make-up a výrobky péče o pleť špičkové kvality.

1 komentář k zobrazení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back To Top