skip to Main Content

Yves Saint Laurent

Logo Yves Saint LaurentYves Saint Laurent se narodil roku 1936 v Alžírsku a již jako osmnáctiletý začal pracovat v Paříži pro módní dům Christiana Diora. Dva týdny po Diorově smrti v roce 1957 se stal uměleckým ředitelem Diorova módního domu a zároveň také nejmladším módním návrhářem ve světě haute couture.

Foto Yves Saint LaurentNa počátku roku 1961 začal společně se svým partnerem Pierrem Bergé budovat vlastní společnost. Po pouhém půl roce již prezentoval pod značkou Yves Saint Laurent svou první kolekci jedinečných a tehdy převratných modelů. Yves Saint Laurent dokázal změnit představy o tom, jak se ženy mají oblékat, když pro ně navrhl a vytvořil kalhotový kostým a dámskou verzi smokingu. V roce 1966 otevřel první z řady butiků prêt-à-porter a pojmenoval ho Rive Gauche. První kolekce byla svou neformálností dokonalým kontrastem s elegancí a luxusem jeho linie haute couture. Yves Saint Laurent byl výborným umělcem, zato byl však nebyl dobrým obchodníkem, a to způsobilo, že se jeho módní dům dostal v polovině 90. let do ztráty. V roce 1999 značku koupil módní konglomerát Gucci Group a dodnes ji umělecky spravuje Stefano Pilati.

Móda Yves Saint Laurent

V roce 2002 oznámil Yves Saint Laurent svůj odchod do penze a oslavil ho retrospektivní přehlídkou své tvorby v pařížském Centre Pompidou. Yves Saint Laurent byl jedním z nejvýznamnějších návrhářů 20. století, jenž vytvořil během své kariéry impérium, jež se stalo symbolem kreativity, inovace a luxusu. Dne 1. června 2008 tento legendární módní návrhář podlehl rakovině.

Tvorba Yves Saint Laurent

Koncem 60. let v dobách hippies vystřídal futuristický geometrismus svých kreací za romantičtější styl. V roce 1968 navrhl kolekci ve stylu safari a také poprvé použil průsvitné materiály. S oblibou používal při své tvorbě samet a nechával se inspirovat Ruskem, Asií a Afrikou. V 70. letech se vrátil k androgynní podobě svých modelů – muži i ženy nosily saténové nohavice, načechrané košile a šátky ovázané kolem pasu. Jeho preferovanou barvou byla černá, byl prvním návrhářem, který postavil ženu v černém na podium. Mezi jeho múzy patřila například herečka Catherine Deneuve nebo modelka Laetitia Casta. Yves Saint Laurent je jednou z mála značek, která každý rok pořádá přehlídky haute-couture. Yves Saint Laurent byl právem tudíž i prvním žijícím návrhářem, který byl oceněn Metropolitním uměleckým muzeem.

Yves Saint Laurent dnes

V současnosti se jedná o jedno z nejvýznamnějších jmen módního světa. Pozornost společnosti se však nezaměřuje jen na dámskou a pánskou módu, ale i obuv, kabelky, malé kožené výrobky, šály, vázanky, šperky a obroučky na brýle a v neposlední řadě také i na kosmetiku a parfémy (oblíbený je třeba Yves Saint Laurent Opium).

Společnost Yves Saint Laurent vlastní na 63 obchodů zahrnující vlajkové obchody v Paříži, New Yorku, Londýně, Miláně, Hong Kongu a Tokiu. Značka je rovněž prezentována v mnoha renomovaných buticích a obchodních centrech po celém světě.

Móda Yves Saint Laurent

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top