skip to Main Content

Vivienne Westwood

Vivienne Westwood, zakladatelka punkového stylu

Logo Vivienne WestwoodV roce 1970 Vivienne Westwood se svým partnerem Malcolmem McLarenem zahájila v Londýně na Kings Road 430 provoz svého butiku s názvem Let It Rock. Originální rocková móda Vivienne a Malcolma slavila nevídaný úspěch. Inspiraci hledali v nejrůznějších punkových klubech a barech a přes noc šili nové oděvy vycházející z tohoto stylu. Mladí lidé z celé země u nich nakupovali originální kožené oblečení vyzdobené zipy, řetězy a dalšími věcmi, trička se slogany a pornografickými obrázky.

Foto Vivienne WestwoodV roce 1974 byl butik přejmenován na Sex a hlavní tvorbou se stalo oblečení, které dosud bylo uzavřeno ve fetiš a SM scéně. Jednalo se o nový styl, který čerpal ze všeho, co „lepší společnost“ považovala za nevkusné a dekadentní. O rok později se společně s kapelou Sex Pistols zrodil punk a její členové byli na svém prvním vystoupení oděni právě do oblečení z butiku na Kings Road 430, který tím značně proslavili.

Extravagantní, teatrální a vtipná móda

Butik v roce 1981 opět změnil jméno na World’s End, které si nese dodnes. Postupem času se Vivienne stále více odpoutává ve své tvorbě od punku a nechává se inspirovat dalšími vlivy. Kolekce „Piráti“ z počátku 80. let je první, kterou předvádí na přehlídkových molech a její popularita stoupá závratným tempem. V té době se také rozpadá její vztah s Malcomem, ovšem po krátké pauze pokračuje ve své tvorbě dál.

Punková móda podle Vivienne Westwood

Vivienniny počátky, kdy ničila, různě přešívala a zase dávala dohromady kusy oblečení, měly vliv na její další vývoj – použít již něco existujícího v ustálených vztazích a dát to do nových souvislostí a s novým významem.
Jako první zařadila do svých kolekcí tenisky, spodní prádlo, které se nosí ne pod oblečení, ale na něj, mikiny s kapucami, korzet zvedající ňadra. Její kolekce zahrnovaly asymetrická a pirátská trička a krátké nohavice z brokátu. Na přehlídkách se modelky pohybovaly s walkmany a tancovaly na rap a v rytmu etno, svítili jim červené nebo oranžové vlasy a zlaté zuby.

Punková móda podle Vivienne Westwood

Vivienniny modely byly také ovlivněny britskými tradicemi: hojně používala tartan a zamilovala se do královských rób. Inspirace královským oděvem se však neprojevovala v duchu posvátného obdivu, ale spíše v duchu poťouchlé parodie, sama sebe fotografovala jako královnu nebo jako Margaret Thatcher. Kromě historie se také inspirovala aristokratickou módou nebo třeba tradičním oděvem různých etnik, ale zejména vším, co bylo spojené se smyslností a sexualitou jako jsou krinolíny, korzety, honzíky, spodní prádlo a samet. Proslulé jsou například také její lodičky s vysokými podpatky: sexuálně nabité, šokující – a nenositelné.

V současnosti je Vivienne Westwood ikonou světové módy, její modely jsou extravagantní, nápadité, barevné a sexy, propracované střihy zdůrazňují jak ženskost tak mužnost a vždy nesou přinejmenším náznak rebelie. Sama o sobě tvrdí, že dělá módu pouze proto, aby zničila slovo „konformita“.

Punková móda podle Vivienne Westwood

Jedním z nejznámějších modelů jsou svatební šaty speciálně navržené pro film Sex ve městě, kde je oblékla jedna z hlavních hrdinek v podání herečky Sarah Jessicy Parker. Luxusní róba krémové barvy s vrstvenou sukní vyšla v přepočtu na více než půl milionu korun a okouzlila snad každého, kdo film viděl, včetně samotných hereček.

Na přelomu let 2004 a 2005 se konala první retrospektivní výstava prací Vivienne Westwoodové v londýnském Victoria and Albert Museum a v australské Národní galerii, k vidění bylo na 145 modelů.

Ocenění tvorby Vivienne Westwood

Vivienne Westwood získává řadu ocenění, třikrát byla vyhlášena britskou návrhářkou roku, dvakrát byla vyznamenána Cenou královny za export a obdržela Řád britského impéria za zásluhy a služby, které prokázala britské módě. Prostřednictvím svých modelů také často vyjadřuje nesouhlas s politickou situací, kritizuje především protiteroristická opatření.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top