skip to Main Content

Versace

Logo VersaceVersace – to je symbol italského luxusu známého po celém světě. Versace je oslňující, sexy a osobitá módní značka. Její zakladatel Gianni Versace patřil mezi nejlepší módní návrháře druhé poloviny 20. století. Jeho tvorba byla inspirována antickým Římem a Řeckem, abstraktním uměním a v neposlední řade i Andym Warholem.

Mládí Gianniho Versace

Gianni Versace se narodil v roce 1946 v italské oblasti Kalábrie. Jeho matka byla majitelka krejčovského salonu a on jí odmala pomáhal, své první šaty navrhl již v necelých deseti letech. Gianni se brzy stal velmi dobrým krejčím, jeho ambice byly však mnohem větší a tak se v 25 letech odstěhoval do Milána, kde začal navrhovat šaty pro renomované oděvní podniky.

Móda Versace

Vznik značky Versace

Roku 1978 s podporou staršího bratra Santy založil svoji vlastní firmu (s logem medúzy – mýtické příšery po jejímž pohledu každý zkamení) a ještě tentýž rok představuje svoji první dámskou kolekci, které dominovaly výstřední a vyzývavé kožené modely.

Pro jeho počáteční tvorbu byly typické kombinace saténu s denimem, či hedvábím a kovové cvočky. Inspiraci hledal Gianni u mladých lidí, cenil si jejich smělosti, nespoutanosti a drzosti.

Móda Versace

Soukromí dramatický život Gianniho Versace

Gianni Versace fotoGianni si svoje soukromí velice chránil, ale nikdy se netajil se svou homosexualitou. Rád se obklopoval přepychem a byl sběratelem uměleckých děl. Miloval antickou kulturu, ale i Picassa, Renoira atd.  Bydlel střídavě v několika svých domech v Miláně, v Miami nebo v New Yorku.

Gianni se rovněž věnoval navrhování divadelních kostýmů – vytvořil kostýmy pro mnoho oper uváděných ve slavném milánském divadle La Scala. Gianni byl také milovníkem hudby a přátelil se s mnoha slavnými zpěváky i herci, patřili mezi ně například Tina Turner, Madonna, George Michael, Bruce Springsteen, Elizabeth Taylor, Michael Jackson nebo Elton John, jenž Giannimu po jeho smrti věnoval album The Big Picture.

V roce 1994 u něj lékaři diagnostikovali rakovinu. Po dlouhé přestávce spojené s chemoterapií se vrátil ke své práci. Ovlivněný myšlenkami na smrt vytvořil kolekci šatů se symboly křížů. Jejich uvedení na módní molo připomínalo spíše divadlo, Gianniho oblíbená modelka Naomi Campbell při ní dokonce střílela z pistole slepými náboji.

Gianni Versace zemřel v létě 1997 v Miami při návratu z procházky po pobřeží. Byl zastřelen duševně chorým mladíkem Andrew Cunananem, avšak dodnes nejsou motivy vraždy jasné. Popel Gianniho Versace byl rozptýlen do jezera Como v Itálii. Po Gianniho úmrtí byl jmenován ředitelem firmy jeho bratr Santo a hlavní designérkou se stala jeho sestra Donatella. Značka Versace tak stále září ve světě luxusu.

Móda Versace

Móda značky Versace

Gianni byl schopen kombinovat doslova vše se vším. Vyžíval se v barevnosti a křiklavosti, což dosvědčují jeho žlutá saka či kolekce potištěná obaly slavného módního časopisu Vogue. Charakteristické jsou pro něj okázalé šaty v dekadentním stylu, výrazné vzory, ohromující barvy a kombinace nejrůznějších uměleckých stylů. Gianni svoji fantazii neomezoval pouze na oděv, ale vytvářel i bytové doplňky, porcelán či příbory.

Po roce 2007 se značka ubírá stylově pro ní doposud neprobádanými cestami. I nadále představuje zhmotnění luxusu a smyslnosti, končí však s potisky medúzy a pestrobarevnými kolekcemi. Více upřednostňuje přírodní odstíny a večerní toalety splývavě nařasené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top