skip to Main Content

Suunto

Tuomas Vohlonen, zakladatel Suunto

Tuomas Vohlonen, zakladatel značky

Zakladatel firmy Tuomas Vohlonen byl outdoorovým nadšencem a orientačním běžcem a protože mu tehdejší zařízení nevyhovovala kvůli nepřesnosti – a přesnost při orientačních bězích byla velmi důležitá – rozhodl se tento kreativní strojař-inženýr problém vyřešit. Naplnil polní kompas tekutinou a doplnil jej o pevnější a lépe čitelnou střelku, čímž dosáhl nové úrovně přesnosti kompasu. Právě tento jeho vynález vedl ke zrodu firmy Suunto Oy – firmy, která jde stále dopředu a navede vás na správnou cestu, ať už míříte kamkoliv.

Produkt firmy Suunto byl dobrý a přesný, proto se podařilo prodat licenci na výrobu do mnoha zemí.

Úspěch si neužil, přesto způsobil revoluci

Hodinky Suunto Ambit

Hodinky Suunto Ambit

Tuomas Vohlonen zemřel v roce 1939, na začátku druhé světové války a tak se již nedožil úspěchu svých kompasů v průběhu války. Největším zákazníkem firmy se stala tamější armáda, která od firmy Suunto odebrala přes 100 000 kompasů. Po Vohlonenově smrti firmu řídila jeho žena Elli, která stála v jejím čele až do roku 1952.

Po válce firma Suunto stále rostla a zaměřila se na mezinárodní trh, kdy dodávala kompasy a různá navigační zařízení pro armádu i civilní trh. Začaly se vyrábět kompasy pod vodu, klinometry nebo třeba potápěčské kompasy. Mezi zákazníky patřili různí objevitelé, ekologové a mořští průzkumníci jako např. známý Jacques Cousteau.

Podmořský kompas

Podmořský kompas

V 80. letech přichází na scénu počítače a různá digitální zařízení. V roce 1987 Suunto uvádí na trh potápěčský počítač SME, který se stal nejvýznamnější inovací firmy Suunto, a mimo jiné tím napomohli proměnit potápění v populární sport.

Suunto také jako jeden z prvních výrobců hodinek uvedl funkce jako paměť (1987), rolovací menu a propojení s počítačem (1989), podsvícení (1993) nebo třeba potápěčský kompas o velikosti náramkových hodinek – tzv. “Suunto Spyder” (1997) a další.

Současná tvář firmy Suunto

Hodinky Suunto Elementum

Hodinky Suunto Elementum

V roce 1999 uvedla na trh firma Suunto vůbec první, skutečně outdoorové hodinky – náramkové počítače s funkcemi pro pobyt v přírodě (výškoměr, barometr, elektronický kompas, teploměr, GPS, tepová frekvence, atd.) a v dalších letech rozšířila nabídku o tréninkové modely, tzv. sport-testery.

Měřící a senzorové systémy byly vyvinuty k měření zrychlení, švihu, směru, pozice a rychlosti do počítačů určených pro konkrétní sporty jako např. golf, jachting, sjezd, cyklistika, běh… Další rozšíření možností představovovalo využití GPS, když se v srpnu 2004 stalo Suunto X9 prvními „hodinkami“ s plnohodnotnou GPS. Firma v inovacích neustále pokračuje.

Kompasy značky Suunto

Kompasy značky Suunto

V současné době Suunto nabízí novou řadu náramkových počítačů pro muže, Suunto Core a zcela novou kolekci modelů pro dámy – Suunto Lumi, což jsou vpodstatě první pořádné outdoorové hodinky pro ženy na světě.

Suunto je dnes absolutní špičkou ve svém oboru – dokazují to nejen prestižní ocenění (Best of Fitness Gear – USA, ISPO outdoor award – EU, a další), ale i to, že určují směr ostatním výrobcům podobných zařízení. Do rodiny této značky v současnosti patří sesterské firmy Salomon, Arc’teryx, Atomic, Wilson, Precor a Mavic.

Ukázka hodinek Suunto

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top